• Aprīļa padomi

    Drīz būs vasara....... vairāk>>

  • Latviešu tautas ticējumi aprīlim

    P. Šmits apkopojis pavisam 36 790 latviešu tautas ticējumus...... vairāk>>

Dārza laiks -> Jūnija padomi

Gardas zemenes, jaunie kartupeļi un sarkanie tomāti.

Tie ir tikai daži no jūnija labumiem. Bez tam jūnijs ir arī gada saulainākais mēnesis.
Ir pienākusi vasara. Viss ir sulīgs un zaļš. Zāle aug, kā pienākas, un ārpilsētas dārziņos bez mitas dzirdama zāles pļāvēju dūkšana, jo zāli pļauj gandrīz visu diennakti.

Aug arī nezāles, it kā zinātu, ka drīz vien tās sagaida kaplis. Tādēļ, pat ja galvenie stādīšanas un sēšanas darbi ir vairāk vai mazāk beigušies, jūnijs ir galvenokārt uzturēšanas mēnesis. Tas ir arī mēnesis, kad var novākt pirmo ražu.

Dzīve būt vēl skaistāka, ja netraucētu odi. Tomēr no tiem var izvairīties. Palīgā nāks lielāki un mazāki jaunākās paaudzes pretodu līdzekļi.

Virtuves dārzs.

Braši aug kartupeļi. Dārzā tie ir gandrīz vai zelta vērtē. Apberiet ap tiem augsni, lai to gumi neatrastos virs zemes un gaismā. Ja vēlaties, lai kartupeļu sezona būtu garāka un jums būtu jaunie kartupeļi arī vēlāk, varat tos stādīt arī tagad.
Pirmās zemenes gaidāmas mēneša otrajā pusē. Pašlaik tās zied.

Mēģiniet panākt, lai tās nesaņem pārāk daudz ūdens, tādējādi samazināsiet miltrasas risku.

Raugieties, lai tām nebūtu bojātu aizmetņu, un nokniebiet tos, tiklīdz tie parādās. Izkaisiet starp zemeņu vagām salmu vai mizu mulču, lai ogas būtu tīras un uz tām nebūtu gliemju.

Arī zirņi un burkāni pašlaik ir sevišķi neaizsargāti pret kaitēkļiem. Apsedziet tos ar insektu tīklu, lai zirņos un burkānos neiemestos tārpi.

Tagad laukā ir jāstāda jaunie kāposti. Ieteicams izmantot nocirptos dzīvžoga vai krūmu zariņus. Tie neļauj kāpostu mušai sadēt oliņas kāpostu sakņu vainagā. Zariņi noder arī burkāniem. Šajos zariņos dzīvo īsspārņi. Tie ir vieni no noderīgajiem dārza iemītniekiem.

Ja audzējat sparģeļus, tos var novākt līdz vasaras vidum. Pēc tam tie jāliek mierā.
Ko sēsi, to pļausi. Tagad var dēstīt tādus augus kā saldā kukurūza, pupiņas un kabači, kuriem nepieciešams siltums. Varat turpināt sēt redīsus, lapu salātus un zirņus. Tagad var pārstādīt laukā tomātus, bet atrodiet tiem piemērotu vietu aizvējā un piesaulē.

Augļu dārzs.

Spārnos pacēlušās bites – par to būtu jāpriecājas visiem dārzkopjiem. Jo vairāk bišu, jo lielāka iespēja, ka tās apputeksnēs puķes.
Jūnijā nereti ir ļoti karsts un mitrs, un šādi apstākļi ļoti patīk miltrasai augļu krūmos. Miltrasa atstāj uz lapām baltus plankumus; kad tie ir parādījušies, vairs neko nevar līdzēt. Daļēji miltrasu var novērst, izmantojot organiskus materiālus. Bet, ja jūs nomoka miltrasa, tomēr ieteicams izvēlēties augu šķirnes, kas ir izturīgas pret slimībām.

Puķu dārzs.

Parastais slotzaris, forsītija un ķekaru eksohorda jāapgriež tieši pēc ziedēšanas.

Ja rododendrs kļuvis gandrīz kails, tieši pēc tā ziedēšanas apgrieziet kailos zarus 40 cm garumā. Ap šo laiku augus vajadzētu arī mēslot.

Pieskatiet dīķi. Varbūt tajā ir jāielaiž svaigs ūdens. Ieteicams izmantot lietus ūdeni, bet, ja tā nepietiek, var izmantot arī krāna ūdeni.

Aļģes aug, kad ūdens sasilst. Pret aļģēm labi palīdz ūdenslilijas, kas sedz daļu ūdens virsmas. Veikalos ir pieejamas arī dažādas bioloģiskas izcelsmes vielas. Neliela tērcīte, no kuras ūdeni iesūknē atpakaļ dīķī, kalpos kā lielisks filtrs.

Zālei vajadzētu nedaudz mēslojuma, lai gan tas nav nepieciešams, ja esat izmantojis organisko (dabisko) mēslojumu. Bet, ja izmantojat mākslīgo NPK mēslojumu, zāle jāmēslo ar 1 kg kalcija fosfāta uz 100 m2.

Rozēm veidosies atzari, ja ļausiet tiem augt. Atzari aug zem potējuma vietas (paplašinājuma pie rozes kāta pamatnes), un tos ieteicams noraut. Ja nogriezīsiet tos ar dārza šķērēm, izaugs vēl vairāk atzaru. Atzars atņem spēku potētajai rozei.

Jūnijā attīstās daudzgadīgie augi. Nokniebiet daudzgadīgo augu nokaltušos ziedus, lai uzziedētu jauni ziedi, vai apcērpiet krūmus, lai tie ziedētu vēlāk.

Daudzi izvēlas apcirpt dzīvžogu jūnija beigās. Tomēr jaunākie pētījumi rāda, ka no auga veselības skatupunkta cirpšanai piemērotākais laiks ir jūlija beigas.
Var apcirpt dzīvžogu, kas ir kļuvis pārāk kupls. Vislabāk vienu pusi apcirpt šogad, bet otru pusi atlikt uz nākamo gadu.

Siltumnīca.

Stādot gurķus, augsnes temperatūrai jābūt 22 ºC. Ja iestādīsiet tos pārāk agri, to saknes sāks trūdēt. Gurķi ir jāapgriež, un šo darbu var veikt vairākos veidos. Līdz pirmā pusmetra atzīmei jāapgriež sānu zari, atstājot virs aizmetņa tikai vienu lapu.

Pēc pusmetra atzīmes atstājiet uz katra sānu zara divas lapas. Pēc 1½ m atstājiet uz katra sānu zara trīs lapas.

Ar tomātiem ir vienkāršāk. Ir jānogriež visi sānu dzinumi.

Apgrieziet augu tā, lai visos sānu zaros virs aizmetņa būtu divas lapas.

Ja audzējat vīģeskoku, apgrieziet 5-6 lapas virs vasaras dzinumiem.

Izretiniet persiku kokus, bet atcerieties, ka nākamā gada persiku raža augs jaunajos dzinumos.

Apgrieziet meloni, nocērpot visus sānu zarus pēc otrās lapas.
Saldos piparus un baklažānus apcērp, nogriežot visus zarus, kuriem nav vietas. Dažkārt nāk par labu nogriezt pirmo pipara ziedu, kas veidojas kopā ar vienu vai diviem dzinumiem, kas aug no zieda atstātās rētas. Ja pipars pēc pirmā zieda noziedēšanas sāks veidot augli, tas neļaus augam attīstīties.

Materiāls pārpublicēts no http://lav-lv.fiskars.com un papildināts.